Разлики между формално, самостоятелно и неформално образование
Терминът „неформално образование“ и признаването му в световен мащаб се появиха през 60-те години на миналия век, когато консолидираните образователни институции трябваше да се изправят пред икономическа криза и получиха въпроси относно липсата на способност да се адаптират към новото общество.
ЮНЕСКО проведе различни срещи на върха, ръководени от експерта Филип Х. Кумбс, за да се изправи срещу кризата и да предложи решения. Това доведе до публикуването на Learning to Be (The Faure Report, UNESCO 1972), където те проправиха пътя към бъдещето на образованието.
Едва през 1973 г. Филип Х. Кумбс, Просер и Ахмед установяват дефиниции за формално, самостоятелно и неформално образование:
Формалното образование има йерархична структура, организирана в хронологичен ред в рамките на образователната система. Започва в началното училище и завършва в университета. Освен това включва програми или курсове, посветени на техническото и професионалното образование.
Неформалното образование е жизненоважен процес, чрез който всеки индивид придобива нагласи, ценности, умения и знания. Те се придобиват чрез ежедневен опит и от влияния или ресурси в заобикалящата ви среда, независимо дали са от вашето семейство и приятели или от медиите.
Неформалното образование е всички организирани образователни дейности, които са извън формално установената система. Може да работи отделно или в рамките на по-голяма дейност, според участниците или учебните цели.
Характеристики и значение на неформалното образование
Неформалното образование не е заместител на формалното образование, което е ключово и фундаментално за израстването на личността, но може да го допълва, като покрива нужди или определени аспекти, които липсват на регулираната институция.
ЮНЕСКО, например, подчертава гъвкавостта на неформалното образование и как то позволява да се развие по-персонализирано обучение за всеки човек. Всъщност това би бил най-идеалният модел за тях.
Как е гъвкав? Неформалното образование е отворено за всяка възраст, произход и личен интерес. Освен това, това е сравнително доброволен тип образование, с различни методи на преподаване и крайната му цел не е диплома, а по-скоро чисто учене.
Тази идея е ключова за Джими Уелс например. Основателят на Wikipedia е един от най-големите защитници на неформалното и самостоятелното образование. Той настоява за непрекъснато учене през целия живот по доброволен и опитен начин, за да създаде по-добри граждани. Можете да научите повече за възгледите му в това видео.
Чрез неформалното и самостоятелното образование, които имат голямо предимство благодарение на съвременните технологии, можем да разберем много по-добре света около нас. Преди всичко всичко, което открием, ще остане вградено в мозъка ни, защото сме имали собствен стремеж да учим.
Въпреки това ползите от неформалното образование могат да бъдат обобщени, както следва:
Помага за израстване и съзряване, както на лично ниво, така и в обществото. В много случаи работата в екип или съвместното съществуване може да играе важна роля.
Развивайки уменията на всеки човек, вие повишавате неговото самочувствие.
Способността да учите и откривате сами развива здравословно критично отношение към вашето обкръжение, социални норми и механизми на власт.
Увеличава възможностите за намиране на работа и насърчава самонаемането.
Сега, когато разбирате по-добре неформалното образование и неговите възможности за учене чрез опит, не бихте ли се съгласили, че е доста важно?
Comments