top of page
Търсене
Снимка на автораAyşe YILDIRIM

Умора от състрадание

1. Дефиниции

- Умората от състрадание е състояние, характеризиращо се с емоционално и физическо изтощение, което води до намален капацитет за емпатия или състрадание към другите, често описван като отрицателна цена на грижата. Понякога се нарича вторичен травматичен стрес.[1]

- Умората от състрадание е състояние, което често описва физическото, емоционалното и психологическото въздействие от оказването на помощ на хора, преживели стрес или травма.

2. Някои данни

- Умората от състрадание се отнася до по-специфична ситуация, която може да бъде предизвикана от стресиращо работно място или среда, липса на ресурси или прекомерно работно време.

- Въпреки че терминът "умора от състрадание" често се бърка с "прегаряне", има някои разлики. За разлика от прегарянето, умората от състрадание може да се развие бързо в резултат на вторично излагане на травма или страдание и „интензивно емпатично участие с хора, които са в беда“ (Delgadillo et al., 2018, p. 1; Negash & Sahin, 2011) .

- Умората от състрадание засяга голямо разнообразие от професии. Групите, които работят за подпомагане, са най-често срещаните. Юридическият специалист, медицинският специалист, терапевтът, консултантът, първият отговорник и медицинските сестри може да са изложени на по-голям риск от умора от състрадание.

3. Налични тестове и самотестове

- Симптоми: Хронично физическо и емоционално изтощение, деперсонализация, загуба на емпатия, загуба на уважение, чувство на несправедливост, раздразнителност, главоболие, загуба на тегло (Negash & Sahin, 2011).

- Тест за качество на живот (Тестът за професионално качество на живот (ProQOL) е най-често използваната мярка за отрицателните и положителните ефекти от помагането на други хора, които изпитват страдание и травма. Той измерва умората от състрадание, прегарянето и удовлетворението от състраданието.)

- Тест за житейски стрес (Този тест за житейски стрес от д-р Тим Лоуенщайн идентифицира видовете житейски натиск, с които в момента се сблъсквате всеки ден. В зависимост от вашите умения за справяне или липсата на такива, този тест може да ви помогне да предвидите вероятността да ще стане жертва на заболяване, свързано със стрес.)

- Тест за емпат (Ако някога сте чувствали болката на някой друг или сте усещали промяна в енергията в стаята, без да знаете какво я е причинило, може да сте емпат. Ако е така, за вас е от решаващо значение да разработите инструментите, необходими за овластяване да използвате тези подаръци по здравословен и балансиран начин.) [2]

- Оценка на умората от състрадание: Някои въпроси, които да ви помогнат да разпознаете предупредителните знаци като; Изглеждате ли компетентен и професионалист?, Изглеждате ли топъл, грижовен и приемащ?, Редовно ли търсите консултация по случай с друг специалист, като същевременно защитавате поверителността? ,Често ли използвате саморазговор, за да оставите настрана мислите на клиента в края на стресиращ ден? ,Поддържате ли баланс между работа, семейство и игра? ,Подхранвате ли силна мрежа от семейство и приятели?,Използвате ли здравословни дейности в свободното време като начин да си помогнете да се отпуснете след работа? , Често ли се чувствате обновени и заредени с енергия от работата с клиенти? (Крамен-Кан, 2002; Барнет, 2014)

4. Достъпни техники за преодоляване

- Научаването и разпознаването на симптомите, предприемането на превантивни мерки и търсенето на подкрепа за лечение може да помогне.

- Търсете начини да се справите със стреса. Научете вашите физически/емоционални задействания и намерете здравословни навици, за да ги преодолеете.

- Изследванията потвърждават, че развиването на внимателна перспектива и извършването на медитация може да подобри състраданието към себе си и да намали умората от състрадание (Neff & Germer, 2012).

- Потърсете ресурси за консултиране и/или обучение. Това може да бъде посещение при семеен лекар, специалист по травма, терапевт или психиатър (Brennan, 2020 г.).

- Те могат да правят тези упражнения и организационно в групова обстановка. Това може да е по-ценно.


Осъзнаването е първата стъпка към разбирането на умората от състрадание. Като разпознавате и управлявате симптомите му, можете да се научите да лекувате и да помагате и на другите да се лекуват (Проект за осъзнаване на умората от състрадание (CFAP), 2013 г.).


Препратки

Бренан, Д. (2020). Умора от състрадание: Симптоми, които трябва да търсите. WebMD. тук.

Проект за осъзнаване на умората от състрадание, извлечено от тук, 2023 г.

Delgadillo, J., Saxon, D., & Barkham, M. (2018). Асоциации между професионалното прегаряне на терапевтите и резултатите от лечението на депресия и тревожност на техните пациенти. Депресия и тревожност, 35 (9), 844–850. Взето от тук.

Фигли, Чарлз, изд. (2002). Лечение на умората от състрадание. Ню Йорк: Brunner-Routledge. Взето от тук.

Neff, K. D. & Germer, C. K. (2012). Пилотно проучване и рандомизирано контролирано изпитване на програмата за осъзнато самосъчувствие. Journal of Clinical Psychology, 69 (1), 28–44. Извлечено от тук.

Негаш, С. и Шахин, С. (2011). Умора от състрадание в брачната и семейната терапия: Последици за терапевти и клиенти. Вестник за брачна и семейна терапия, 37 (1), 1–13. Взето от тук.




[1] Фигли, Чарлз, изд. (2002). Лечение на умората от състрадание. Ню Йорк: Brunner-Routledge.

[2] Проект за осъзнаване на умората от състрадание, извлечено от тук, 2023 г.

0 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

СУРВА 2024

Празникът Сурва се провежда в област Перник от 1966 г. Местната традиция включва игри и специални ритуали, които мъже, наречени кукери,...

Commentaires


bottom of page